Hegmataneh Petrochemical Company

پتروشیمی هگمتانه در یک نگاه


صنعت پتروشیمی نبض توسعه و بدون تردید موتور توسعه ایران است، این صنعت به دلیل جایگاه خاص آن در تامین نیاز صنایع مختلف کشور به محصولات مختلف پلیمری و شیمیایی و نیز صادرات و ارزآوری و همچنین اشتغالزایی، از موقعیت ویژه ایی در اقتصاد ایران برخوردار است. روند رو به رشد توسعه صنعت پتروشیمی، نشان می دهد این صنعت ارزش آفرین افزون بر تامین نیاز داخل می تواند در توسعه صادرات غیر نفتی نیز نقش اساسی ایفا کند.

بر همین اساس برای توسعه صنعت باید حرکت در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصولات نهایی با هدف کاهش خام فروشی مورد توجه ویژه قرار گرفته و حلقه های این زنجیره را به هم متصل کرد. جهش دوم صنعت پتروشیمی با ۴۵ طرح از سال ۱۳۹۲ آغاز و تا سال ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید. از سال ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۸، ۱۶ طرح از طرح های جهش دوم با سرمایه گذاری ۵/۶ میلیارد دلار و ارزش تولیدات ۵/۷ میلیارد دلار بهره برداری شد.

تنها واحد تولید کننده پلی وینیل کلراید با گرید پزشکی


پتروشیمی هگمتانه با شروع به تولید، تبدیل به تنها تامین کننده خوراک صنایع پایین دستی و تولید کنندگان لوازم و تجهیزات پزشکی و صنایع بسته بندی در حوزه تولید محصولات خوراکی و غذایی، مطابق با آخرین و به روزترین استانداردهای جهانی در سطح کشور و منطقه شده است. پتروشیمی هگمتانه به مدد حق و با تلاش متخصصان داخلی به تنها واحد تولید پلی وینیل کلراید با گرید پزشکی استاندارد در منطقه خاورمیانه تبدیل شده است ودر تلاش است با تکیه بر توان تولیدی خویش به یکی از مدعیان این حوزه و صادرکنندگان بزرگ این ماده استراتژیک در جهان بدل شود. کارخانه پتروشیمی هگمتانه در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار و در سال ۱۳۹۹ با هدف تولید پی وی سی با گرید پزشکی، به عنوان یکی از پرکاربردترین پلیمرها در ساخت انواع تجهیزات پزشکی، در شهر همدان به بهره برداری رسید.

این مجتمع با در اختیار داشتن تکنولوژی روز دنیا و با استفاده از توان و تخصص پژوهشگران و متخصصان داخلی، توان پلی‌مریزاسیون با جذب حداکثری مونومر VCM در زنجیره پلیمری PVC را دارا است. پودر PVC تولیدی شرکت پتروشیمی هگمتانه به عنوان یکی از پرکاربردترین رزین ها در صنایع تجهیزات پزشکی به شمار می رود. در این بین بیشترین استفاده PVC در تولید انواع کیسه های خون، تیوبها، دستکش های بیمارستانی، تجهیزات دیالیز، ماسک ها، تجهیزات اکسیژن رسانی، وسایل آزمایشگاهی، وسایل قالبگیری تزریقی و تجهیزات بسته بندی و . . . می باشد.


نقش پتروشیمی هگمتانه در جهش تولیدمجوز تاسیس پتروشیمی هگمتانه در شهریور سال ۸۱ صادر شد تا همدان هم وارث سهم عظیمی از صنایع پتروشیمی کشور شود؛ طراحی که به منظور تولید PVC گرید پزشکی طراحی شده تا با راه اندازی آن کشور ایران از واردات این محصول بی نیاز شود. شرکت صنایع پتروشیمی هگمتانه مجوز تاسیس برای تولیدات محصولات پتروشیمی و انواع گرانول پلی وینیل کلراید را از وزارت صنایع اخذ کرده و ماشین آلات و تجهیزات لازم را از شرکت ایتالیایی IGS خریداری و وارد کشور نموده است.

فارسی